Skip to content

2 Bloomfield AvenueNewark, NJ 07104

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2004

Property Information

Block104
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1SCB 2STORES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,763
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
28%
Improvement Value:$169,400
72%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,478+3.0%
2024$9,198-9.6%
2023$10,171+1.4%
2022$10,031+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920