Skip to content

96 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Dec 11, 2003

Property Information

Block107
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2SB 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,137
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
19%
Improvement Value:$229,000
81%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,454+3.0%
2024$11,116+3.1%
2023$10,778+1.4%
2022$10,630+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft2,137DeedBook 6029, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1912