Skip to content

844 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1963

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
May 20, 1997

Property Information

Block1202
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,900
45%
Improvement Value:$175,400
55%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,837+3.0%
2024$12,458+3.1%
2023$12,079+1.4%
2022$11,914+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 5489, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1963