Skip to content

10-12 Lake StreetBelleville, NJ 07109

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block1307
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2SF 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,425
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
19%
Improvement Value:$303,200
81%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,027+3.0%
2024$14,584+3.1%
2023$14,140+1.4%
2022$13,946+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 20150, Page 65313Recorded9/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1921