Skip to content

86 Magnolia StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block1405
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,410
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
26%
Improvement Value:$254,400
74%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,906+3.0%
2024$13,495+3.1%
2023$13,085+1.4%
2022$12,906+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft3,410DeedBook 12472, Page 6056

Property Built

Built

Year Built: 1927