Skip to content

128-132 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1962
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 8, 1995

Property Information

Block1501
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class10
Description2SB 14APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$490,000
49%
Improvement Value:$510,000
51%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,330-13.5%
2024$46,635+3.1%
2023$45,217+1.4%
2022$44,598+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962