Skip to content

17-27 Cuozzo St. Unit B-1Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jan 12, 1996

Property Information

Block1501
Lot36
QualifierC0009
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage526
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
56%
Improvement Value:$39,300
44%
Total Assessment$89,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,601+3.0%
2024$3,495+3.1%
2023$3,389+1.4%
2022$3,343+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft526DeedBook 5402, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1950