Skip to content

21 Lavergne StreetBelleville, NJ 07109

Built 1925
Other Exempt

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 8, 1988

Property Information

Block1704
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF1SHD 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
53%
Improvement Value:$128,500
47%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$6,206+8.8%
2009$5,703+12.8%
2008$5,057+5.7%
2007$4,783+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,158DeedBook 5053, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1925