Skip to content

24 Hewitt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block1801
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,549
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
46%
Improvement Value:$158,300
54%
Total Assessment$294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,889+3.0%
2024$11,538+3.1%
2023$11,188+1.4%
2022$11,034+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,549DeedBook 20240, Page 34504

Property Built

Built

Year Built: 1937