Skip to content

180 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 14, 2014

Property Information

Block1903
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SB2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,211
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,800
45%
Improvement Value:$184,900
55%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,498+3.0%
2024$13,100+3.1%
2023$12,702+1.4%
2022$12,528+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,738DeedBook 12505, Page 5554

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5045, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1937