Skip to content

85 Continental AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 11, 1996

Property Information

Block1903
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,800
49%
Improvement Value:$136,400
51%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,607+3.1%
2024$10,286+3.2%
2023$9,966+1.4%
2022$9,826+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,442DeedBook 5436, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1927