Skip to content

145 Carpenter StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2013

Property Information

Block1903
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,200
54%
Improvement Value:$132,700
46%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,692+3.0%
2024$11,347+3.1%
2023$11,002+1.4%
2022$10,851+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927