Skip to content

137 Carpenter StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$128,750
Last Sale Date
May 5, 2000

Property Information

Block1903
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage938
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,200
62%
Improvement Value:$114,800
38%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,099+3.0%
2024$11,742+3.1%
2023$11,385+1.4%
2022$11,229+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$128,750

To:

Sq Ft938DeedBook 5693, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1927