Skip to content

127-129 Carpenter StreetBelleville, NJ 07109

Built 1938

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block1903
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,400
58%
Improvement Value:$103,900
42%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095+3.0%
2024$9,797+3.1%
2023$9,499+1.4%
2022$9,369+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,124DeedBook 5637, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1938