Skip to content

16 Cross StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2016

Property Information

Block2102
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,551
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
23%
Improvement Value:$365,700
77%
Total Assessment$475,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,185+3.0%
2024$18,619+3.1%
2023$18,053+1.4%
2022$17,805+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 5413, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1927