Skip to content

48-62 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 19, 1993

Property Information

Block2201
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3SB OFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage22,140
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$960,000
42%
Improvement Value:$1,320,500
58%
Total Assessment$2,280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$91,973+3.0%
2024$89,259+3.1%
2023$86,545+1.4%
2022$85,359+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965