Skip to content

64 Smallwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Apr 29, 2014

Property Information

Block2405
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,004
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
55%
Improvement Value:$128,600
45%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,526+3.0%
2024$11,186+3.1%
2023$10,846+1.4%
2022$10,697+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

To:

Sq Ft1,028DeedBook 12494, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1941