Skip to content

2 Park PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2005

Property Information

Block2405
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,700
38%
Improvement Value:$197,700
62%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,881+3.0%
2024$12,501+3.1%
2023$12,121+1.4%
2022$11,955+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965