Skip to content

30 Lavergne StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block2405
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
52%
Improvement Value:$132,200
48%
Total Assessment$277,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,179+3.0%
2024$10,850+3.1%
2023$10,520+1.4%
2022$10,376+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 20210, Page 70193

Property Sale

Sale
$154,450
DeedBook 5761, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1927