Skip to content

917 Memorial DriveBelleville, NJ 07109

Built 2006

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block2501
Lot1
QualifierC0917
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class39
DescriptionGRANVILLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,119
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
14%
Improvement Value:$273,600
86%
Total Assessment$318,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,849+3.0%
2024$12,470+3.1%
2023$12,091+1.4%
2022$11,925+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 20210, Page 38012

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,119DeedBook 20200, Page 99268Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 1196Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$444,595
DeedBook 12001, Page 1170

Property Built

Built

Year Built: 2006