Skip to content

1606 Hamilton StreetBelleville, NJ 07109

Built 2006

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block2501
Lot1
QualifierC1606
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class39
DescriptionBELWOOD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$156,200
62%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,131+3.0%
2024$9,832+3.1%
2023$9,533+2.9%
2022$9,268+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,074DeedBook 20240, Page 67489

Property Sale

Sale
$313,500

From:

To:

Sq Ft1,069DeedBook 20200, Page 67628Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 20170, Page 67650

Property Built

Built

Year Built: 2006