Skip to content

15 Continental AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block2601
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,200
43%
Improvement Value:$170,400
57%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,043+3.0%
2024$11,687+17.6%
2023$9,939+1.4%
2022$9,803+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,476DeedBook 20211, Page 20006

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5652, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1927