Skip to content

18 Berkeley AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Date
Jul 12, 2013

Property Information

Block2601
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,700
49%
Improvement Value:$125,800
51%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,982+3.0%
2024$9,687+3.1%
2023$9,393+1.4%
2022$9,264+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937