Skip to content

675-681 Joralemon St. B-7

Belleville, NJ 07109

Built 1960

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block2701
Lot30
QualifierC0019
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage600
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
46%
Improvement Value:$58,700
54%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,384+3.0%
2024$4,255+3.1%
2023$4,125+1.4%
2022$4,069+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft600DeedBook 20230, Page 44741

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5277, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1960