Skip to content

21-29 Barnett Lane U-B6

Belleville, NJ 07109

Built 1983

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block2701
Lot32
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$109,500
69%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+3.0%
2024$6,243+3.1%
2023$6,053+1.4%
2022$5,970+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

To:

Sq Ft920DeedBook 20211, Page 16008

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft920DeedBook 20190, Page 54473Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5841, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1983