Skip to content

27 Carolyn RoadBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 24, 2007

Property Information

Block3602
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,500
50%
Improvement Value:$149,500
50%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,978+3.0%
2024$11,625+3.1%
2023$11,271+1.4%
2022$11,117+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 12036, Page 8747

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6332, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1959