Skip to content

511 Franklin Avenue U-C3Belleville, NJ 07109

Built 1989

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block3602
Lot21
QualifierC0014
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage761
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$71,400
59%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,896+3.0%
2024$4,752+3.1%
2023$4,607+1.4%
2022$4,544+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft761DeedBook 20250, Page 57387

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft761DeedBook 12233, Page 9759

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5824, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1989