Skip to content

511 Franklin Avenue U-C6Belleville, NJ 07109

Built 1989

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block3602
Lot21
QualifierC0017
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage685
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
42%
Improvement Value:$67,800
58%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,751+3.0%
2024$4,611+3.1%
2023$4,471+1.4%
2022$4,409+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft685DeedBook 20170, Page 97563

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 97143Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 6382, Page 324

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5813, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1989