Skip to content

72 Wilber Street RearBelleville, NJ 07109

Vacant Land

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Feb 18, 2011

Property Information

Block3704
Lot7.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$500+3.0%
2024$485+3.1%
2023$471+1.4%
2022$464+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

DeedBook 12300, Page 8818