Skip to content

49 Sycamore DriveBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block3802
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,600
57%
Improvement Value:$119,700
43%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,224+3.0%
2024$10,893+3.1%
2023$10,561+1.4%
2022$10,417+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 20230, Page 51099

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12509, Page 1351Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12494, Page 757Recorded5/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953