Skip to content

62 Naples AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block403
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2SBR 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$143,200
64%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,002+3.0%
2024$8,736+3.1%
2023$8,470+1.4%
2022$8,354+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,230DeedBook 20250, Page 52194

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12258, Page 5889

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5374, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1917