Skip to content

75 Florence Ave. Unit 3fBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block403
Lot31
QualifierC0005
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage580
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
47%
Improvement Value:$56,400
53%
Total Assessment$106,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,291+3.0%
2024$4,165+3.1%
2023$4,038+1.4%
2022$3,983+21.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft580DeedBook 20230, Page 57746

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft580DeedBook 20190, Page 56116Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4991, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1950