Skip to content

75 Florence Ave. Unit 3rBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block403
Lot31
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage738
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$67,300
57%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,731+3.0%
2024$4,591+3.1%
2023$4,452+1.4%
2022$4,391+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft738DeedBook 20221, Page 850

Property Sale

Sale
$156,500

From:

To:

Sq Ft738DeedBook 20200, Page 95596Recorded9/30/2020

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 46036Recorded5/29/2018

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6358, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1950