Skip to content

73 Baldwin PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2002

Property Information

Block4104
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,000
31%
Improvement Value:$225,800
69%
Total Assessment$326,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,180+3.0%
2024$12,791+3.1%
2023$12,402+1.4%
2022$12,232+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962