Skip to content

95 Baldwin PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 26, 2013

Property Information

Block4201
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,900
54%
Improvement Value:$147,800
46%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,853+3.0%
2024$12,474+3.1%
2023$12,095+1.4%
2022$11,929+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,443DeedBook 12422, Page 7008

Property Built

Built

Year Built: 1941