Skip to content

39 Liberty AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block4301
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
53%
Improvement Value:$134,100
47%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,538+3.0%
2024$11,198+3.1%
2023$10,858+1.4%
2022$10,709+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,255DeedBook 20160, Page 45969

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 5827, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1953