Skip to content

33-35 Passaic AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block4301
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
41%
Improvement Value:$177,200
59%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,111+3.0%
2024$11,754+3.1%
2023$11,396+1.4%
2022$11,240+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 20210, Page 42383

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 12458, Page 278Recorded9/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952