Skip to content

11 Chestnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 2001

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block4303
Lot20.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class18
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,324
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
34%
Improvement Value:$300,800
66%
Total Assessment$455,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,382+3.0%
2024$17,840+3.1%
2023$17,298+1.4%
2022$17,061+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000

To:

Sq Ft2,324DeedBook 6146, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 2001