Skip to content

70 Gless AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block4402
Lot5.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1.5SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,414
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,200
40%
Improvement Value:$193,700
60%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,942+3.0%
2024$12,560
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,414DeedBook 20250, Page 50017

Property Built

Built

Year Built: 1924