Skip to content

7 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1956

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Nov 14, 2007

Property Information

Block4602
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,000
55%
Improvement Value:$145,700
45%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,055+3.0%
2024$12,670+3.1%
2023$12,284+1.4%
2022$12,116+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000

To:

Sq Ft896DeedBook 12104, Page 9489

Property Built

Built

Year Built: 1956