Skip to content

189 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1939

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 15, 2000

Property Information

Block4702
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,100
49%
Improvement Value:$138,100
51%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,938+3.0%
2024$10,615+3.1%
2023$10,292+1.4%
2022$10,151+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 5701, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1939