Skip to content

10 Minker PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1928

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 3, 2017

Property Information

Block4702
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,800
47%
Improvement Value:$178,000
53%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,543+3.0%
2024$13,143+3.1%
2023$12,744+1.4%
2022$12,569+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928