Skip to content

20 Minker PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1928

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block4702
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,027
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,800
52%
Improvement Value:$146,200
48%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,260+3.0%
2024$11,899+3.1%
2023$11,537+1.4%
2022$11,379+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,027DeedBook 20220, Page 9084

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 5378, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1928