Skip to content

188 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1949

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block4704
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,500
58%
Improvement Value:$101,500
42%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,639+3.0%
2024$9,354+3.1%
2023$9,070+1.4%
2022$8,946+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 20260, Page 12487

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 5131, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1949