Skip to content

167 Nolton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block5003
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
51%
Improvement Value:$143,800
49%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,930+3.0%
2024$11,578+3.1%
2023$11,226+1.4%
2022$11,072+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 20240, Page 70739

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5274, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1953