Skip to content

41 Mary StreetBelleville, NJ 07109

Built 1968

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block5005
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
45%
Improvement Value:$162,400
55%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,909+3.0%
2024$11,558+3.1%
2023$11,207+1.4%
2022$11,053+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968