Skip to content

70 Jannarone StreetBelleville, NJ 07109

Built 1970

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 14, 2004

Property Information

Block5008
Lot3
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,500
37%
Improvement Value:$184,800
63%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,829+3.0%
2024$11,480+3.1%
2023$11,131+1.4%
2022$10,978+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,493DeedBook 6086, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1970