Skip to content

73 Wallace StreetBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
May 14, 2014

Property Information

Block505
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
34%
Improvement Value:$178,800
66%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,978+3.0%
2024$10,654+3.1%
2023$10,330+1.4%
2022$10,188+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 12499, Page 2529

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 6188, Page 808

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 5931, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1932