Skip to content

31 Columbus AvenueBelleville Twp, NJ

Built 1927

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block5203
Lot9.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,500
37%
Improvement Value:$184,600
63%
Total Assessment$295,100

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,917DeedBook 20160, Page 92101

Property Built

Built

Year Built: 1927