Skip to content

416 Joralemon Street U-F6Belleville, NJ 07109

Built 1983

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block5401
Lot14
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
19%
Improvement Value:$213,400
81%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,623+12.6%
2024$9,437+3.1%
2023$9,150+1.4%
2022$9,024+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,688DeedBook 20221, Page 9685

Property Built

Built

Year Built: 1983